České tenistky: Výrazné tváře českého tenisu

České Tenistky

České tenistky patří mezi nejvýraznější a nejsilnější zástupkyně této sportovní disciplíny na světové scéně. V posledních letech dokazují svou kvalitu a úspěšnost na prestižních turnajích po celém světě. Jejich jména jako Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Markéta Vondroušová či Barbora Strýcová patří mezi těmi, která se vyslovují s respektem v tenisovém světě. Není divu, že právě Česko je nazýváno kolébkou tenisu a české tenistky jsou jejím vrcholem.

Historie českého tenisu

Historie českého tenisu má hluboké kořeny, sahající až do 19. století. První tenisový klub v Čechách byl založen roku 1893 v Praze. V období první republiky se tenis stal velmi populárním sportem, a to jak mezi muži, tak ženami. Mezi největší hvězdy tohoto období patřili například Karel Koželuh a Milada Skrbková.

Po druhé světové válce se tenis stal symbolem západního stylu života a proto byl zapovězen komunistickým režimem. Nicméně po sametové revoluci se český tenis opět rychle rozvíjel.

České tenistky začaly mezinárodně excelovat na začátku 90. let minulého století, kdy nastupovala nová generace hráček jako Martina Navrátilová, Helena Suková nebo Jana Novotná. Tyto hráčky dokázaly dosahovat skvělých výsledků na Grand Slam turnajích, což pomohlo popularizaci tenisu v Česku.

V posledních letech dominují české ženy opět světovému tenisu s hráčkami jako Petra Kvitová, Karolína Plíšková nebo Barbora Krejčíková. Tyto hráčky nejenom získávají významné tituly, ale také pomáhají rozvíjet dětskou tenisovou akademii v Prostějově. Český tenis má tedy stálé místo na světové scéně a v Čechách si udržuje pevnou pozici mezi oblíbenými sporty.

Slavné české tenistky

Česká republika má bohatou historii a tradici v tenisu, a to zejména díky špičkovým hráčkám. Mezi nejúspěšnější patří určitě Martina Navrátilová, která sice reprezentovala Spojené státy, ale narodila se v Praze. Navrátilová získala celkově 59 grandslamů ve dvouhře, čtyřhře a smíšené čtyřhře.

Další slavnou českou tenistkou je Jana Novotná, držitelka 17 grandslamových titulů (8 ve čtyřhře žen, 4 ve smíšené čtyřhře a 5 ve dvouhře). Kromě toho získala také zlatou olympijskou medaili v Barceloně roku 1992.

Nelze nezmínit ani Martinu Hingisovou, která sice nepochází přímo z Česka, ale její matka byla tenistkou Helena Suková. Hingisová vyhrála celkově 25 grandslamů (5 ve dvouhře žen, 13 ve čtyřhře žen a 7 ve smíšené čtyřhře).

Také Petra Kvitová se může pyšnit úspěchy na grandslamových turnajích – vyhrála Wimbledon již dvakrát (v letech 2011 a 2014) a získala také bronzovou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiru roku 2016.

České tenistky jsou tedy opravdu úspěšné a mohou být hrdé na své výkony na nejprestižnějších turnajích světa.

1 Martina Navrátilová

Martina Navrátilová je jednou z nejúspěšnějších českých tenistek v historii. Narodila se v Praze a svoji kariéru začala již jako teenagerka. V průběhu svého profesionálního života získala 59 grandslamových titulů, což je rekord mezi tenistkami i tenisty. Martina dokázala například vyhrát Wimbledon jedenáctkrát, což ji řadí na druhé místo za legendárním Wimblemasters Bjornem Borgem. Navíc byla první tenistkou, která dokázala dosáhnout tzv. "golden slamu", což znamená vítězství ve čtyřech grandslamech a na letních olympijských hrách v jednom kalendářním roce. Martina Navrátilová tak patří nejen mezi nejlepší české sportovce, ale obecně mezi legendy celého sportu.

2 Hana Mandlíková

Hana Mandlíková je jednou z nejúspěšnějších českých tenistek v historii. Narodila se v roce 1962 v Praze a od svých osmi let se začala aktivně věnovat tenisu. První grandslamový titul získala v roce 1980 na French Open, kde porazila Chris Evertovou. Celkem vyhrála šest grandslamů a dvacet čtyři turnajů WTA. V roce 1987 se stala světovou jedničkou a celkově strávila téměř dva roky na této pozici. Je také držitelkou olympijské medaile, když na LOH 1988 získala bronzovou medaili ve dvouhře. Po ukončení kariéry se stala trenérkou mladých talentů a stojí za úspěchem řady dalších českých tenistek.

3 Jana Novotná

Jana Novotná byla jednou z nejlepších českých tenistek v historii. Během své kariéry vyhrála 24 titulů ve dvouhře a 76 titulů ve čtyřhře, včetně devíti grandslamových vítězství. Navíc se stala olympijskou vítězkou ve čtyřhře na Letních olympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Její hra byla proslulá útočným stylém a skvělým servisem, což ji stalo vzorem pro mnoho současných tenistek. Po ukončení kariéry se stala komentátorkou tenisových zápasů a trpělivou mentorkou mladým tenistkám, čímž přispěla k dalšímu rozvoji českého tenisu.

4 Petra Kvitová

Petra Kvitová je jednou z nejúspěšnějších českých tenistek v historii. Narodila se v Bílovicích na Uherskohradišťsku a začala hrát tenis již v útlém věku. Od roku 2006 se pravidelně účastní turnajů WTA a v roce 2011 zaznamenala své první grandslamové vítězství na Wimbledonu. Celkově už Petra vyhrála dvakrát Wimbledon a také French Open, Australian Open zatím vyhrát nedokázala. Mimo to bývá často nominována do týmu Fed Cupu, kde pomohla České republice k třem titulům mezi lety 2011 a 2018. Její agresivní hra s tvrdými údery patří k nejlepším na okruhu a fanoušci ji milují pro její bojovnost na kurtech.

5 Karolína Plíšková

Karolína Plíšková je jednou z nejúspěšnějších českých tenistek v současné době. Narodila se v Lounách v roce 1992 a od jasného dětství se věnovala tenisu. Její kariéra začala nabírat na obrátkách v roce 2013, kdy vyhrála svůj první turnaj WTA ve Štrasburku. Od té doby si připsala dalších 15 singlových titulů a proslavila se především silným servisem a tvrdými údery z druhého pole. V letech 2017 a 2019 zaznamenala nejlepší výsledek na Grand Slamu, když postoupila do finále US Open. Karolína Plíšková patří mezi absolutní špičku světového ženského tenisu a reprezentuje Českou republiku na mezinárodním poli s velkým úspěchem.

6 Barbora Krejčíková

Barbora Krejčíková je významnou českou tenistkou, která se prosadila na mezinárodní scéně. Začínala jako juniorská hráčka a postupně se dostala až na vrchol profesionálního tenisu. Její největší úspěchy zahrnují dvě vítězství ve smíšené čtyřhře na grandslamových turnajích - Australian Open a French Open. Kromě toho je také dvojnásobnou vítězkou French Open ve ženské čtyřhře a mnohonásobnou finalistkou na dalších prestižních turnajích. Barbora je známá svým skvělým technickým projevem, rychlostí a agresivitou na kurtu. České tenisové fanoušky ji patřičně obdivují a hrdě reprezentuje status jedné z nejtalentovanějších hráček své generace.

Úspěchy českých tenistek na grandslamových turnajích

České tenistky patří mezi nejúspěšnější hráčky v historii grandslamových turnajů. Za posledních 30 let si připsaly celkem 18 titulů ve dvouhře na Grand Slamu a to je obrovský úspěch. Mezi nejvýraznější osobnosti patří Martina Navrátilová, která získala rekordních 18 titulů ve čtyřhře žen, a také Petra Kvitová, která dokázala vyhrát Wimbledon dvakrát. Dalšími vynikajícími tenistkami jsou například Hana Mandlíková, Jana Novotná nebo Karolína Plíšková. Vzhledem k tomu, jak úzký je vrchol světového tenisu, jsou tyto úspěchy opravdu velkolepé a ukazují sílu českého tenisu.

Davisův pohár a Fed Cup

Davisův pohár a Fed Cup jsou dvě nejprestižnější týmové soutěže v tenisovém světě pro muže a ženy. České tenistky se za posledních několik let staly dominantními silami v obou soutěžích, s celkovým počtem 11 titulů v Davisově poháru a 7 titulů ve Fed Cupu. Mezi legendy, jako jsou Martina Navrátilová a Helena Suková, se objevila nová generace hvězd, včetně Petry Kvitové, Karolíny Plíškové a Barboru Strýcovou, kteří pokračují v tradici úspěchu českých tenistek na světové scéně. Jejich zkušenosti v Davisovém poháru a Fed Cupu vedly k mnoha vzrušujícím okamžikům pro fanoušky České republiky a zanechaly trvalý dopad na tenisovém světě.

Současné české tenistky

Současné české tenistky patří mezi nejlepší hráčky na světě. Nejznámější z nich je Karolína Plíšková, která se již několik let drží v první desítce žebříčku WTA a má na svém kontě mnoho titulů ze série Premier. Další úspěšnou tenistkou je Petra Kvitová, dvojnásobná vítězka Wimbledonu a držitelka olympijské medaile. Mezi mladšími hráčkami se prosazují Markéta Vondroušová a Marie Bouzková, které se pravidelně dostávají do hlavních soutěží Grand Slam turnajů. České tenistky tak naplňují tradici silného ženského tenisu, kterou započaly legendy jako Martina Navrátilová nebo Hana Mandlíková.

1 Karolína Muchová

Karolína Muchová je jednou z nejtalentovanějších českých tenistek současnosti. Narodila se 21. srpna 1996 v Olomouci a již od útlého věku projevovala obrovský zájem o tenis. Ve svých teprve 25 letech už má na kontě několik skvělých výsledků, mezi které patří například průlom do osmifinále Wimbledonu v roce 2019 nebo semifinálová účast na Australian Open a French Open v roce 2021. Karolína je známá svým tvrdým servisem a agresivní hrou ze základní čáry, což jí umožňuje hrát na velkých turnajích s nejlepšími hráčkami světa. Své fanoušky si získala nejen skvělými sportovními výsledky, ale i svým sympatickým a přátelským přístupem k lidem kolem sebe.

2 Markéta Vondroušová

Markéta Vondroušová je jednou z nejslibnějších českých tenistek současnosti. Narodila se v roce 1999 v Bílovci a již od mala projevovala talent a nadání k tenisu. Své první turnaje začala hrát v juniorské kategorii, kde si rychle získala respekt a pozornost odborníků. V roce 2017 se stala finalistkou French Open v kategorii juniorek, což jí otevřelo cestu do seniorského tenisu. Své první WTA finále si zahrála na turnaji v Biaru týden poté, co oslavila 18. narozeniny. Zkrátka a dobře, Markéta Vondroušová je jedním z největších talentů českého tenisu a mnozí odborníci jí předpovídají velkou budoucnost.

3 Kateřina Siniaková

Kateřina Siniaková je jednou z nejtalentovanějších tenistek, které reprezentují Českou republiku. Narodila se v Hradci Králové a již od dětství projevovala velký zájem o tenis. Na profesionální úrovni začala hrát v roce 2012 a jejím prvním větším úspěchem byl titul na juniorském French Open v roce 2013. Postupem času se Kateřina stala stabilní kvalitní hráčkou a své umění prokázala například vítězstvím ve Fed Cupu v roce 2018, kde měla klíčový podíl na celkovém triumfu českého týmu. Pro svůj styl hry je nazývána "malou Navrátilovou" a fanoušci jí přejí další úspěchy na cestě ke svrchovanosti ve světovém žebříčku tenistek.

4 Barbora Strýcová

Barbora Strýcová je jednou z nejúspěšnějších českých tenistek. Narodila se v Plzni a od dětství se věnovala tenisu. V roce 2019 dosáhla svého nejlepšího umístění na žebříčku WTA, když se dostala na 16. místo. Mezi její největší úspěchy patří finále ve Wimbledonu v ženské čtyřhře (2018) a také zlatá medaile ze dvouhry na Mistrovství světa družstev ITF (2012). Barbora je známá pro svoji tvrdou pracovitost a bojovnost na kurtech, což jí přineslo velký respekt od ostatních hráček i fanoušků po celém světě.

Vliv českých tenistek na český tenis

České tenistky patří dlouhodobě k nejlepším hráčkám světového tenisu a jejich úspěchy mají významný vliv na český tenis jako celek. Díky nim se tento sport stává populárnějším nejen mezi fanoušky, ale také mezi mladšími generacemi, které je inspirovají svým talentem a úspěchy. České tenistky tak zastupují zemi na mezinárodních soutěžích a proslavují ji po celém světě. jejich vliv nelze podcenit a určitě dále přispívají k rozvoji tuzemského tenisu.

Závěrem lze konstatovat, že české tenistky se již několik desítek let drží na špičce světového tenisu. Díky svým vynikajícím dovednostem a velkému bojovnému duchu si získaly respekt nejen v České republice, ale i po celém světě. Navzdory různým nevydařeným sezónám se stále jedná o hráčky, na které se můžeme těšit a které dokazují, že český tenis má co nabídnout i na mezinárodní úrovni.

Publikováno: 15. 10. 2023

Kategorie: sport

Autor: Roman Hrdina

Tagy: české tenistky