Špunti na vodě: Zábava i sport pro každého

Špunti Na Vodě

Co je to vodáctví?

Vodáctví, to je víc než jen plavba po řece. Je to dobrodružství, svoboda, romantika a hlavně – zábava. A přesně o tom jsou "špunti na vodě". Pamatujete na ten pocit, kdy se loď poprvé dotkne vody a vy se vydáte po proudu? Slunce v zádech, vítr ve vlasech a kolem vás jenom krása české přírody. Vodáctví je ideální způsob, jak si užít léto s rodinou nebo přáteli. Společně překonávat peřeje, večer si zazpívat u táboráku a ráno se probudit s výhledem na řeku. To jsou ty pravé vodácké zážitky, na které budete vzpomínat celý rok. A co teprve ty historky z plavby! Vodáctví je zkrátka srdeční záležitost a "špunti na vodě" jsou toho důkazem.

Typy lodí pro vodáky

Vodácký svět nabízí nepřeberné možnosti, co se týče plavidel. Pro špunty na vodě, tedy začátečníky, je výběr lodi klíčový pro příjemný a bezpečný zážitek. Mezi nejoblíbenější typy lodí patří:

  • Kánoe: Stabilní a prostorné, ideální pro rodiny s dětmi nebo skupinky. Snadno se ovládají i na klidné vodě. Existují nafukovací i laminátové varianty.
  • Kajaky: Mrštnější a rychlejší než kánoe, vhodné pro jednotlivce nebo dvojice. Vyžadují trochu více zručnosti při pádlování. Oblíbené jsou jak mořské kajaky, tak i kajaky pro divokou vodu.
  • Rafty: Nafukovací plavidla pro 4 a více osob. Díky své stabilitě a odolnosti jsou vhodné i na divočejší řeky. Pádluje se společně pod vedením zkušeného kapitána.
  • Vory: Tradiční plavidla, která se stávají stále populárnější. Jsou ideální pro pohodovou plavbu po klidných řekách. Často se na nich staví i provizorní přístřešky.

Při výběru lodi je důležité zvážit několik faktorů:

  • Zkušenosti: Začátečníci by měli volit stabilnější a snadno ovladatelné lodě.
  • Počet osob: Pro rodiny s dětmi jsou vhodné prostornější lodě, pro páry menší a obratnější.
  • Typ vody: Na klidnou vodu se hodí jiné lodě než na divokou řeku.
  • Délka plavby: Pro vícedenní plavby je potřeba prostornější loď s možností úschovy věcí.

Nezapomeňte, že bezpečnost je na prvním místě. Před vyplutím si vždy ověřte předpověď počasí a stav vody. Používejte záchranné vesty a dodržujte pravidla plavby.

Výběr správné řeky

Výběr řeky pro vodácký výlet, ať už se jedná o poklidné splouvání na špuntu nebo akčnější jízdu na raftu, je klíčový pro úspěšnou a bezpečnou dovolenou. Pro začátečníky a rodiny s dětmi jsou ideální klidné řeky s mírným proudem a minimálními překážkami. Mezi oblíbené volby patří například Vltava v úseku od Vyššího Brodu po Boršov nad Vltavou, Sázava z Týnce nad Sázavou do Pikovic nebo Ohře z Lokte do Karlových Varů. Tyto řeky nabízejí krásnou přírodu, dostatek kempů a občerstvení podél břehů a zároveň nepředstavují pro začátečníky vodáky velké nátechy.

Zkušenější vodáci, kteří hledají větší výzvu, si mohou troufnout na řeky s peřejemi a jezy. Mezi ně patří například Otava v úseku od Sušice po Písek, Jizera z Malé Skály do Turnova nebo Sázava z Kácova do Českého Šternberka. Tyto řeky vyžadují již jistější zvládnutí lodi a dobrou fyzickou kondici. Před vyplutím je důležité se informovat o aktuálním stavu vody a případných překážkách na trase.

Při výběru řeky je důležité zohlednit i další faktory, jako je dostupnost kempů a ubytování, možnosti stravování, doprava do místa vyplutí a z místa ukončení plavby a v neposlední řadě i počasí. Vždy je lepší zvolit raději klidnější a kratší trasu, než se pouštět do dobrodružství, na které nejsme dostatečně připraveni.

Bezpečnost na prvním místě

Vodáctví je skvělá zábava, ale jako u každé aktivity v přírodě, i tady platí, že bezpečnost je na prvním místě. Než se vydáte na vodu, zkontrolujte si pečlivě vybavení. Pádlo by mělo být pevné a správně dlouhé, vesta bez poškození a správně utažená. Loď musí být v dobrém stavu, bez dírek a s funkčními úchyty. Před vyplutím se seznamte s předpovědí počasí. Prudký vítr nebo bouřka můžou z příjemného výletu udělat nepříjemný zážitek. Nepodceňujte sílu vody, i zdánlivě klidná řeka může skrývat nebezpečné proudy a překážky. Informujte se o jezech a dalších překážkách na trase a v jejich blízkosti buďte obezřetní. Nikdy nepodceňujte sjíždění jezů, zvláště pokud je sjíždíte poprvé. Vždy je lepší loď přenést, než riskovat zranění. Nezapomínejte na pitný režim a opalovací krém, i když není úplně slunečno. Ať už se chystáte na krátký výlet nebo delší plavbu, jezděte vždy ve skupině a nikdy ne sami. Vzájemná pomoc a opora jsou na vodě k nezaplacení.

Nezbytné vybavení

Ať už se chystáte na víkend na vodu s partou, nebo plánujete delší vodáckou expedici, bez správného vybavení se neobejdete. Co si tedy nezapomenout přibalit? Základem je samozřejmě funkční a bezpečná loď, ať už se jedná o kanoi, kajak, raft, nebo třeba nafukovací kánoi. Důležité je, aby loď odpovídala počtu osob a vašim vodáckým zkušenostem.

Srovnání vodáckých destinací
Vlastnost Sázava Vltava
Obtížnost Lehká až střední Lehká až náročná (závisí na úseku)
Vhodnost pro rodiny s dětmi Ano Spíše horní tok
Krásy přírody Krásná příroda, Posázaví Šumava, Český Krumlov

Nezbytnou součástí výbavy je i pádlo – to vybírejte podle své výšky a typu plavidla. Dále budete potřebovat plovací vestu, která vám v případě nehody může zachránit život. Nezapomeňte ani na vodáckou bundu nebo šusťákovou bundu, která vás ochrání před větrem a deštěm.

Na vodě se vám bude hodit i suchý vak, do kterého si můžete schovat cennosti a oblečení. Pro případ nepřízně počasí si přibalte i nepromokavý obal na mobilní telefon. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, abyste se chránili před sluncem.

Pro pobyt v kempu si přibalte stan, spacák a karimatku. Dále budete potřebovat ešus, příbor, hrnek a další potřeby pro vaření a stolování. Nezapomeňte ani na hygienické potřeby, lékárničku a repelent proti komárům.

Kempování a ubytování

Vodáctví a kempování jdou ruku v ruce jako špunti na vodě a letní dobrodružství. Po dni stráveném pádlováním po řece není nic lepšího, než rozbít tábor na břehu a užít si večer pod širým nebem. Možností ubytování pro vodáky je celá řada, od klasických kempů s plným zázemím až po romantická místa pro stany v divoké přírodě.

Pro ty, kteří preferují komfort, jsou tu kempy. Nabízejí sprchy, toalety, často i kuchyňky a restaurace. Mnoho kempů má i dětská hřiště a další vyžití pro rodiny s dětmi. Pokud si chcete užít klid a samotu, můžete zvolit táboření na divoko. Je však důležité pamatovat na to, že v České republice je táboření mimo vyhrazená místa zakázáno. Před postavením stanu si proto vždy ověřte, zda je to na daném místě povoleno.

Vodáci si také oblíbili ubytování v chatkách a penzionech v blízkosti řek. Tyto možnosti nabízejí větší komfort než kempování a zároveň umožňují užít si atmosféru vodáckého života. Ať už zvolíte jakoukoli možnost ubytování, nezapomeňte na kvalitní vybavení. Stan, spacák a karimatka jsou základem pro pohodlné kempování. Nezapomeňte ani na repelent proti komárům a další nezbytnosti.

Oblíbené vodácké destinace

Špuntům na vodě se otevírá svět plný dobrodružství a Česko má naštěstí řek dost a dost. Mezi stálice patří Vltava, konkrétně úsek z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Romantická zákoutí střídají jezy a tábořiště hýří životem. Pro rodiny s menšími dětmi je ideální Berounka. Klidnější proud a pozvolný spád zaručí pohodovou plavbu. Oblíbený je úsek z Plzně do Berouna, kde nechybí ani hrady jako Zvíkov nebo Karlštejn.

Zapomenout nesmíme ani na Sázavu, která si vysloužila přezdívku "Zlatá řeka". Z Týnce nad Sázavou do Pikovic si užijete peřeje i klidnější pasáže. Ať už zvolíte nafukovací kánoe, kajak nebo raft, nezapomeňte na dobrou náladu, opalovací krém a repelent. Vodácké dobrodružství na vás čeká!

Řeka je jako život sám, plná překážek a zvratů, ale zároveň krásná a fascinující.

Jan Růžička

Vodáctví s dětmi

Sbalit celou rodinu a vyrazit na vodu, to je dobrodružství

Tipy pro začátečníky

Pokud se chystáte na svou první vodáckou výpravu a nejste si jistí, kde začít, máme pro vás pár tipů. Než vyrazíte na divokou vodu, začněte na klidnější řece nebo jezeře, abyste si osvojili základní techniky pádlování a ovládání lodi. Zvolte si kratší trasu s dostatkem možností k přestávkám a občerstvení. Nepodceňujte sílu počasí. Před vyplutím zkontrolujte předpověď a buďte připraveni na změny. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a nepromokavou bundu. Bezpečnost především! Vždy noste záchrannou vestu, a to i v případě, že jste zkušenými plavci. Seznamte se s pravidly bezpečného chování na vodě a dodržujte je. Informujte někoho o svém plánovaném programu a předpokládaném čase návratu. Vodáctví je týmová aktivita. Spolupracujte při pádlování, komunikujte a pomáhejte si. Sdílený zážitek bude o to silnější. Nebojte se zeptat na radu zkušenějších vodáků. Místní znalosti a tipy vám můžou zpříjemnit plavbu. Užijte si pohodu a krásu české přírody. Vodáctví je skvělý způsob, jak si odpočinout od každodenního shonu a užít si čas s přáteli a rodinou.

Vodácká etiketa

Vodáctví a špunt na vodě, to už tak nějak patří k sobě. Ale i když se vydáváme na řeku za zábavou a odpočinkem, je potřeba myslet na to, že nejsme sami a dodržovat určitá pravidla slušného chování. Vodácká etiketa není žádná věda, jde spíš o zdravý rozum a ohleduplnost k ostatním vodákům i k přírodě. Takže co si pohlídat? Hluk je častým problémem, zvlášť na oblíbených trasách. Hudba z repráků na plné pecky může vadit nejen ostatním vodákům, ale i zvířatům žijícím v okolí řeky. Pokud už si chceme zpříjemnit plavbu hudbou, dělejme to s citem a ohledem na okolí. Stejně tak bujaré oslavy si raději necháme na večer ke kempu. I kotvení a táboření má svá pravidla. Vybírejme si místa k tomu určená a respektujme soukromé pozemky. Zanechávejme tábořiště čisté a uklizené, odpadky odnášejme s sebou nebo je tříděme do určených nádob. Na vodě pak platí pravidlo pravé ruky a předjíždění zleva. Dávejme pozor na ostatní lodě, ať už jsou to kánoe, rafty nebo třeba paddleboardy. A nezapomínejme na bezpečnost. Půjčování lodí a vybavení od ověřených půjčoven je samozřejmostí, stejně jako používání záchranných vest, a to i v případě, že jsme zkušení plavci. Vodáctví je skvělý způsob, jak si užít volný čas v přírodě. Dodržováním základní vodácké etikety přispějeme k tomu, aby si ho užili i ostatní a aby naše řeky zůstaly krásné a čisté.

Publikováno: 19. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Roman Hrdina

Tagy: špunti na vodě | vodáctví