Wembley: Chrám fotbalu otevírá své brány!

Wembley

Fotbalový chrám Anglie

Pro fotbalové fanoušky z celého světa je Wembley víc než jen stadion. Je to posvátná půda, místo, kde se píší legendy a sny mění v realitu. Stadion prošel v roce 2007 kompletní rekonstrukcí a dnes se pyšní kapacitou 90 000 diváků, čímž se řadí mezi největší sportovní stánky v Evropě. Jeho ikonický oblouk, viditelný z velké dálky, se stal symbolem nejen anglického fotbalu, ale i celého Londýna. Wembley hostí finále FA Cupu, zápasy anglické reprezentace a další významné sportovní a kulturní akce. Atmosféra během zápasů je nepopsatelná, hymna „God Save the King“ v podání tisíců fanoušků mrazí v zádech a hukot při gólu je slyšet až na druhý konec Londýna. Návštěva Wembley by měla být na seznamu každého fotbalového nadšence.

Wembley v historii

Stadion Wembley, přezdívaný "Chrám fotbalu", má bohatou a slavnou historii. Původní stadion, otevřený v roce 1923, hostil finále FA Cupu, olympijské hry v roce 1948 a mistrovství světa ve fotbale v roce 1966, kdy Anglie získala svůj jediný titul mistrů světa. Po demolici původního stadionu v roce 2000 byl na jeho místě postaven nový Wembley, který byl otevřen v roce 2007. Nový stadion s kapacitou 90 000 diváků je domovem anglické fotbalové reprezentace a hostí finále FA Cupu, finále Ligového poháru a další významné sportovní a kulturní akce.

Kapacita a rekonstrukce

Kapacita stávajícího stadionu je pro potřeby klubu nedostačující. Počet míst k sezení je omezený a nevyhovuje požadavkům moderního fotbalového stánku. Proto vedení klubu plánuje rozsáhlou rekonstrukci, která by měla navýšit kapacitu a zlepšit komfort pro fanoušky. Rekonstrukce se dotkne všech tribun a zahrnuje instalaci nových sedaček, rozšíření prostor pro občerstvení a modernizaci sociálního zařízení. Cílem je vytvořit moderní a komfortní prostředí, které splní očekávání fanoušků a zároveň bude splňovat náročné standardy UEFA.

Slavné zápasy a události

Během své existence byl stadion svědkem mnoha památných zápasů a událostí. Mezi nejvýznamnější patří finále mistrovství světa ve fotbale v roce 1974, kde se utkaly tehdejší fotbalové velmoci Nizozemsko a Západní Německo. Domácí Němci zvítězili 2:1 a získali tak svůj druhý titul mistrů světa. Stadion hostil také finále Ligy mistrů v roce 1979, kdy Nottingham Forest porazil Malmö FF 1:0. V roce 1988 se zde konalo finále mistrovství Evropy ve fotbale, ve kterém Nizozemsko porazilo Sovětský svaz 2:0. Kromě fotbalových zápasů hostil stadion i koncerty světových hvězd, jako jsou Michael Jackson, Madonna nebo Rolling Stones.

Domov anglické reprezentace

Anglická fotbalová reprezentace, přezdívaná „Tři lvi“, nemá jeden stálý domovský stadion. Místo toho hraje své domácí zápasy na různých stadionech po celé Anglii. Historicky byl nejčastějším dějištěm stadion Wembley v Londýně, který prošel v roce 2007 rozsáhlou rekonstrukcí. Wembley s kapacitou přes 90 000 diváků hostí významné zápasy reprezentace, jako jsou kvalifikační utkání na mistrovství světa a Evropy, a také finále Poháru FA. Kromě Wembley Anglie občas nastupuje i na jiných stadionech, například na Old Trafford v Manchesteru nebo na stadionu svatého Jakuba v Newcastlu. Tato rotace umožňuje fanouškům po celé zemi sledovat národní tým a zároveň podporuje rozvoj fotbalové infrastruktury v různých regionech.

Koncerty a zábava

Praha v létě ožívá hudbou a zábavou. Nabízí se nepřeberné množství koncertů pod širým nebem, festivalů a kulturních akcí. Vystoupí světoznámé hvězdy i talentovaní umělci z Česka. Na své si přijdou fanoušci jazzu, rocku, popu i klasické hudby. Letní kina promítají filmy pod hvězdami a divadelní představení v parcích vás pobaví i dojmou. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny interaktivní hry, workshopy a pohádková představení. Nenechte si ujít nezapomenutelné zážitky a užijte si letní atmosféru plnou hudby a zábavy.

Wembley dnes a zítra

Wembley Stadium je ikonický symbol sportovní a hudební zábavy. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2007 se Wembley stal moderním stánkem s kapacitou 90 000 diváků. Jeho charakteristický oblouk je viditelný z velké dálky a stal se nedílnou součástí londýnského panoramatu. Wembley hostí finále FA Cupu, zápasy anglické fotbalové reprezentace a další sportovní události. Kromě sportu je Wembley i dějištěm velkolepých koncertů světových hvězd. Na jeho pódiu se představili například Madonna, Coldplay nebo Beyoncé. V budoucnu bude Wembley i nadále hostit ty největší sportovní a kulturní události a přitahovat fanoušky z celého světa. Jeho význam pro Londýn a Velkou Británii je nepopiratelný.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Roman Hrdina

Tagy: wembley | stadion v londýně