WTA žebříček: Kdo kraluje tenisovému Olympu?

Wta Žebříček

Historie WTA žebříčku

Žebříček WTA, oficiálně žebříček WTA Singles Rankings, je žebříček nejlepších tenistek světa, který sestavuje Ženská tenisová asociace (WTA). Systém bodového hodnocení pro tenis se od svého vzniku v 70. letech 20. století značně vyvíjel. První žebříček WTA byl vydán v roce 1975 a na jeho vrcholu stanula legendární Billie Jean Kingová. V počátcích se žebříček počítal jako průměr bodů získaných na turnajích, ale postupem času se systém zkomplikoval.

Dnes se body udělují hráčkám na základě jejich výsledků na turnajích WTA Tour v uplynulých 52 týdnech. Počet získaných bodů závisí na kategorii turnaje (Grand Slamy, WTA 1000, WTA 500, WTA 250) a na tom, jak daleko se hráčka na turnaji dostane. Vítězka turnaje získává nejvíce bodů, finalistka méně a tak dále.

Žebříček WTA se aktualizuje každý týden a slouží k nasazování hráček na turnajích, určení kvalifikantů do hlavních soutěží a také k porovnávání výkonnosti tenistek v čase. Pro hráčky je umístění na žebříčku WTA velmi důležité, protože ovlivňuje jejich sponzorské smlouvy, mediální pozornost a celkovou prestiž.

Systém bodování a kategorie turnajů

Žebříček WTA je žebříček nejlepších tenistek světa, který spravuje Ženská tenisová asociace (WTA). Hráčky získávají body za své výkony na turnajích po dobu 52 týdnů. Počet bodů, které hráčka získá, závisí na tom, jak daleko se na turnaji dostane a jak prestižní turnaj je.

Turnaje WTA jsou rozděleny do několika kategorií: Grand Slamy, WTA 1000, WTA 500, WTA 250 a ITF turnaje. Grand Slamy jsou nejprestižnější turnaje a udělují nejvíce bodů. WTA 1000 turnaje jsou další nejprestižnější kategorií, následované WTA 500, WTA 250 a ITF turnaji. Čím vyšší je kategorie turnaje, tím více bodů hráčky získají za vítězství.

Kromě kategorií turnajů se body udělují také podle toho, jak daleko se hráčka na turnaji dostane. Vítězka turnaje získává nejvíce bodů, finalistka méně a tak dále. Hráčky, které se nedostanou do hlavní soutěže, ale probojují se z kvalifikace, také získávají body do žebříčku.

Žebříček WTA se aktualizuje každý týden a slouží k určení nasazení hráček na turnajích a kvalifikaci na závěrečný Turnaj mistryň. Žebříček je také důležitým faktorem pro sponzory a média, kteří se zajímají o nejlepší tenistky světa.

Aktuální světová jednička

Aktuální světová jednička žebříčku WTA je jako královna tenisového světa. Její jméno rezonuje na každém turnaji a fanoušci po celém světě sledují její zápasy s napětím. Pozice na vrcholu žebříčku je výsledkem dlouhodobé tvrdé práce, oddanosti a nespočtu hodin strávených na kurtu. Tenisové hodnocení WTA je komplexní systém, který bere v potaz výsledky z turnajů za uplynulý rok. Hráčky sbírají body za výhry a čím prestižnější turnaj, tím více bodů je ve hře. Cesta na vrchol je trnitá a udržet se na něm je ještě těžší. Každý týden se žebříček aktualizuje a každá porážka může znamenat pád dolů. Tlak na světovou jedničku je enormní, ale zároveň je to ta nejvyšší meta, o které sní všechny tenistky.

WTA žebříček je jako horská dráha - plná vzestupů, pádů a nečekaných zatáček.

Anežka Nováková

Nejvýše postavené Češky

Aktuální žebříček WTA ukazuje, že nejvýše postavenou Češkou je Petra Kvitová. Dvojnásobná wimbledonská šampionka se momentálně nachází na 10. místě. Její agresivní styl hry zleva a silný servis z ní dělají hrozbu pro jakoukoli soupeřku. Barbora Krejčíková, známá spíše svými deblovými úspěchy, se v singlu vyšplhala na 12. příčku. Její všestrannost a chytrost na kurtu jí umožňují konkurovat i těm nejlepším. Markéta Vondroušová, finalistka French Open z roku 2019, se drží na 35. místě. Její pestrá hra a cit pro kurt z ní dělají nepříjemnou soupeřku. Karolína Muchová, další talentovaná Češka, se po slibném začátku kariéry potýkala se zraněními. Nyní se pomalu vrací do formy a okupuje 149. místo. Český ženský tenis má i do budoucna slibně nakročeno. Mladé hráčky jako Linda Nosková a Linda Fruhvirtová už klepou na brány elitní stovky a slibují další vzrušující momenty pro české fanoušky.

Vliv žebříčku na turnaje

WTA žebříček, alfa a omega ženského profesionálního tenisu. Tenhle žebříček, založený na bodovém systému, určuje nejenom to, kdo je královnou kurtu, ale má i obrovský vliv na turnaje.

Čím výše hráčka na žebříčku je, tím snazší má cestu na vrchol turnajů. Vysoké umístění zaručuje přímý vstup do hlavních soutěží Grand Slamů a dalších prestižních turnajů. Žádné zdlouhavé a vyčerpávající kvalifikace. Prostě vstupenka rovnou mezi elitu. A to není všechno. Hráčky z topu žebříčku si můžou často vybírat turnaje podle libosti, plánují si sezónu s ohledem na formu a povrch, na kterém se hraje.

A co ty, co se teprve probíjí nahoru? Pro ty je žebříček motivací i krutým měřítkem. Každý vyhraný zápas, každý turnaj je šancí na posun, na body, které můžou znamenat účast na větším turnaji, lepší nasazení, a tím pádem i o něco schůdnější cestu za snem. Není to jen o slávě a penězích, i když i ty hrají roli. Jde o prestiž, o uznání a o to, zapsat se do historie bílého sportu.

Kritika a kontroverze

Žebříček WTA, ačkoliv je obecně respektovaným měřítkem výkonnosti v ženském tenise, nebyl ušetřen kritiky a kontroverzí. Hlavní výtka se týká komplexnosti systému bodování, který mnohým připadá nepřehledný a nesrozumitelný. Fanoušci i někteří odborníci kritizují fakt, že systém nezohledňuje dostatečně důležitost jednotlivých turnajů. Vítězství na grandslamu je bodově ohodnoceno stejně jako triumf na menším turnaji, což někteří považují za nespravedlivé.

Srovnání WTA žebříčku - Top 5 hráček (k 1.1.2023)
Pořadí Hráčka Body
1 Iga Świątek 11085
2 Ons Jabeur 5055
3 Jessica Pegula 4691
4 Caroline Garcia 4375
5 Aryna Sabalenka 3925

Další kontroverzní aspekt se týká tzv. "chráněných žebříčků" pro hráčky, které se vrací po zranění. Tyto žebříčky umožňují tenistkám nastupovat na turnajích s vyšším nasazením, než by odpovídalo jejich aktuální formě. To může vést k situacím, kdy jsou znevýhodněny hráčky, které se turnaje účastní pravidelně a dosahují konzistentních výsledků.

Diskuze se vedou i o vlivu povrchu na žebříček. Některé hráčky vynikají na specifických površích, jako je antuka či tráva, zatímco jiné preferují tvrdý povrch. Bodové ohodnocení turnajů na různých površích je však shodné, což může zkreslovat celkový obrázek o formě a výkonnosti tenistek.

Zajímavosti a rekordy

WTA žebříček, svatý grál všech profesionálních tenistek, je plný fascinujících faktů a rekordů. Víte například, že Steffi Graf drží rekord v počtu týdnů strávených na pozici světové jedničky? Celých 377 týdnů kralovala tenisovému světu, což se zdá být téměř nedostižným milníkem. Serena Williams, další tenisová legenda, se může pochlubit 319 týdny na tenisovém trůnu. Mezi muži je absolutním rekordmanem Roger Federer s neuvěřitelnými 310 týdny na čele žebříčku ATP. A co se týče počtu titulů ve dvouhře? Margaret Smith Court vévodí historickým tabulkám s 24 grandslamovými tituly. Serena Williams ji s 23 tituly šlape na paty. U mužů drží rekord Rafael Nadal s 22 grandslamovými trofejemi. Zajímavostí je, že Chris Evert vyhrála alespoň jeden grandslam neuvěřitelných 13 let v řadě, od roku 1974 do 1986. To svědčí o neuvěřitelné dominanci a konzistenci. A věděli jste, že nejmladší světovou jedničkou v historii je Martina Hingis? V roce 1997 se na tenisový vrchol vyšplhala v pouhých 16 letech. Tyto rekordy a statistiky jen dokazují, jak fascinující a nepředvídatelný svět profesionálního tenisu je.

Budoucnost WTA žebříčku

WTA žebříček je dynamický systém, který neustále odráží aktuální formu a výsledky tenistek. Budoucnost žebříčku je proto vždy otevřená a plná napětí. Některé trendy a faktory však naznačují, jak by se mohl vyvíjet. Mladé a talentované hráčky se stále více prosazují do popředí. Iga Świąteková, Coco Gauffová nebo Emma Raducanuová patří mezi ty, které by mohly v příštích letech dominovat. Jejich agresivní styl hry a mentální odolnost jim dávají velký potenciál.

Stále silná generace zkušených hráček jako je Petra Kvitová, Karolína Plíšková nebo Simona Halepová ale rozhodně neřekla poslední slovo. Jejich zkušenosti a herní inteligence jim umožňují držet krok s mladší konkurencí a bojovat o nejvyšší příčky. Zajímavou otázkou je také návrat Sereny Williamsové po mateřské dovolené. Její vliv na tenisový svět je nesporný a i v pokročilejším věku by mohla zamíchat kartami.

Budoucnost WTA žebříčku je tak otevřená a nepředvídatelná. Jedno je ale jisté, tenisové fanoušky čekají napínavé boje o každý bod a postavení v žebříčku.

Publikováno: 09. 08. 2024

Kategorie: sport

Autor: Roman Hrdina

Tagy: wta žebříček | tenisové hodnocení