Zkroťte krále triků: Naučte se ollie!

Ollies

Co je to ollie?

Ollie je základní trik na skateboardu, který ti otevře dveře do světa skateboardingu. Je to skok, který děláš ty i tvůj skateboard společně, bez pomoci rukou. Zní to jednoduše, ale chce to cvik a koordinaci.

Jak na to? Postav se na skateboard tak, aby zadní noha byla na tailu (zadní část skateboardu) a přední noha těsně za předními šroubky. Lehce pokrč kolena, aby ses mohl odrazit. Prudce se odraz zadní nohou od země a zároveň táhni přední nohu nahoru po gripu. Tím se zvedne přední část skateboardu. Ve vzduchu srovnej skateboard do roviny a dopadni na všechny čtyři kolečka.

Neboj se, že ti to nepůjde hned. Ollie chce trpělivost a opakování. Začni trénovat na trávě nebo koberci, abys měl skateboard stabilnější. Až si budeš jistější, zkus to na betonu. A nezapomeň, že důležitá je zábava!

Historie ollie

Ollie je základní trik na skateboardu, který spočívá ve vyskočení se skejtem do vzduchu. Zní to jednoduše, že? Ale nenechte se zmást, ollie je základ pro spoustu dalších, mnohem složitějších triků. Bez ollie by skejtování nebylo tím, čím je dnes. Ale jak vlastně tenhle ikonický trik vznikl? Vraťme se zpátky v čase do roku 1978 na slunné Floridě. Tehdy se mladý skejťák jménem Alan "Ollie" Gelfand nudil v bazénu a zkoušel různé triky na skejtu. Při jednom z pokusů se mu podařilo odrazit se zadní nohou od tailu (zadní část desky) a zároveň přední nohou "vytáhnout" skejt do vzduchu. A bum! Zrodilo se ollie.

Zpočátku se o ollie moc lidí nezajímalo. Všichni byli zvyklí na triky v bazénech a rampách. Ale Alan Gelfand a jeho parta začali ollie dělat i na rovném povrchu a postupně se trik uchytil. Brzy se ollie stalo nedílnou součástí pouličního skejtování a jeho popularita raketově vzrostla. Skejťáci po celém světě začali ollie pilovat k dokonalosti a vymýšlet nové variace. Dnes už existuje nespočet ollie variací, od jednoduchých po ty, které vám doslova vyrazí dech. Ollie se stalo symbolem kreativity a svobody ve skejtování a inspirovalo generace skejťáků.

Jak se naučit ollie

Ollie je základní trik na skateboardu, který ti otevře dveře k mnoha dalším. Je to vlastně skok se skateboardem, kdy se zdá, že se vznášíš ve vzduchu. Neboj, zní to hůř, než ve skutečnosti je. S trochou trpělivosti a cviku to zvládneš taky.

Nejdřív si najdi rovný a hladký povrch, kde se budeš cítit pohodlně. Může to být chodník, parkoviště nebo třeba i obývák (s povolením rodičů, samozřejmě). Postav se na skateboard tak, aby zadní noha byla na tailu (zadní část skateboardu) a přední noha těsně za předními šroubky.

Teď přichází ta zábavná část. Lehce pokrč kolena, abys měl/a odraz. Prudce se odraz zadní nohou od země, jako bys chtěl/a tail skateboardu kopnout o zem. Zároveň s tím, jak se odrážíš, posuň přední nohu šikmo nahoru po gripu (drsný povrch skateboardu). Tím zvedneš přední část skateboardu.

Ve vzduchu se snaž udržet rovnováhu a dopadni na všechny čtyři kolečka. Neboj se, pokud ti to hned nepůjde. Ollie vyžaduje cvik a koordinaci. Zkoušej to dál a brzy uvidíš pokroky.

Pamatuj, že klíčem k úspěchu je trpělivost a vytrvalost. Neházej flintu do žita, pokud se ti to hned nepovede. Sleduj videa, nech si poradit od zkušenějších skaterů a hlavně se bav!

Tipy pro zlepšení ollie

Ollie je základní trik na skateboardu, ale i zkušení jezdci ho můžou pilovat k dokonalosti. Nezáleží na tom, jestli jsi začátečník nebo pokročilý, tady je pár tipů, jak vylepšit tvůj ollie:

Pozice je základ: Nohy měj na šířku ramen, zadní nohu dej na tail (zadní část) skateboardu a přední nohu těsně za přední šroubky.

Zkroť ten pohyb: Ollie není jen o skákání. Jde o synchronizovaný pohyb celého těla. Začni pokrčením kolen a srovnáním zad.

Prásknutí do tailu: Zadní nohou prudce zatlač tail skateboardu k zemi. Čím silněji, tím výš vyskočíš.

Nátah a zasouvání: Při odrazu zvedni přední nohu a jakoby táhni skateboard nahoru. Zároveň zasuň zadní nohu pod sebe, aby se skateboard srovnal ve vzduchu.

Trénink dělá mistra: Ollie vyžaduje cvik. Trénuj ho na různých površích a zkoušej různé varianty.

Neboj se pádů: Pád je součástí skateboardingu. Důležité je se nevzdávat a zkoušet to znovu a znovu.

Pamatuj, že každý se učí svým vlastním tempem. Buď trpělivý, nevzdávej to a brzy budeš dělat ollie jako profík!

Ollie variace a triky

Ollie je základní trik na skateboardu, ale i tak existuje spousta jeho variací a triků, které z něj vycházejí. Jakmile zvládneš základní ollie, můžeš se pustit do učení něčeho nového a posunout tak své ježdění na další úroveň.

Ollie North: Ollie North je v podstatě ollie, ale s otočkou o 180 stupňů. Můžeš se otáčet doprava (frontside) nebo doleva (backside).

Fakie Ollie: Fakie znamená jízda pozadu. Fakie ollie je tedy ollie, které děláš, když jedeš pozadu.

Nollie: Nollie je trik, který se podobá olliemu, ale odraz se provádí přední nohou z nosu skateboardu.

Switch Ollie: Switch stance znamená, že máš přehozené nohy na skateboardu - přední noha je vzadu a zadní vepředu. Switch ollie je tedy ollie v switch stance.

Boneless Ollie: Boneless ollie je trik, při kterém si pomůžeš rukou. Chyť si přední rukou okraj skateboardu, skoč a zároveň zvedni skateboard do vzduchu.

To je jen malý výběr z mnoha variací a triků, které se dají s olliem dělat. Neboj se experimentovat a zkoušet nové věci. Čím více budeš jezdit a zkoušet, tím lépe ti to půjde a brzy budeš dělat triky, o kterých se ti dříve ani nesnilo.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Roman Hrdina

Tagy: ollies | trik na skateboardu